
Vilt on väga kvaliteetne tekstiil, mis saadakse lambavilla vanutades, kihte tihendades ja kokku pressides. Mina kasutan oma töös erinevate lambatõugude kraasvilla. Aga vilti saab valmistada ka sünteetilisest kiust ja kombineerida looduslikku kiudu kunstliku materjaliga.
Vildi kasutusalad
Vilt on ajalooliselt olnud üks rändrahvaste lemmikmaterjale. Üldiselt arvatakse, et vilt leiutati umbes 6000 e. m. a. Arvatakse, et tema valmistamine ning kasutamine avastati villa vanumise ja kokku pressumise kaudu aja jooksul. Nii avastati, et kui sellist materjali veel tihendada, saab temast hea soojusisolaator ja vastupidav kattematerjal.
Tavaliselt tehti aga vildist eriti sooje ja vastupidavaid vaipu, tekke ja telke. Näiteks Kesk-ja Sise-Aasia rändrahvad elasid ringikujulise põhiplaaniga, vildist seintest tehtud elamus. 21. sajandi disainil pole aga piire — vilti saab kasutada väga erinevates kohtades ja valmistada sellest kõike alates õhulistest kardinatest lõpetades paksude põrandavaipadega.
Kuidas vilti hooldada
Vildi puhul on üheks suureks plussiks selle ülimalt kerge hooldamine. Kuna vilt on tihe materjal on see mustust ja vett hülgav. Kui ese ikkagi mingi pleki omandab, saab selle maha pühkida niiske lapi või švammiga kergelt hõõrudes. Tolmu, puru ja loomakarvad eemaldab sellelt hõlpsalt aga tolmuharja või -imejaga.

Vildi omadused
Vildil on suurepärased termoisolatsiooni omadused — see püsib suvel jahedana ja pakub talvel sooja. Kuna vilt on looduslik materjal ei aja see higistama vaid laseb õhku läbi. Nii saab vildist susse kanda ka soojal suvepäeval.
Vilt ei hargne, kuna see ei koosne niitidest, vaid üksteise külge vanutatud kiududest. Vildikangast on võimalik lõigata ükskõik mis kujuliseks ja tükke omavahel kokku õmmelda. Viltmaterjal on vastupidav ja sobib hästi näiteks padjakateteks.