Endast

Mareli Rannap

Algus

Käsitööpisiku olen saanud oma viiulikunstnikust emalt, kes kasvatades keerulistes tingimustes kolme last, pidi ise neile riided selga õmblema ja kuduma.

Olen lõpetanud 1991 a. TPedI käsitöö ja joonistamise erialal. Hiljem olen täiendanud ennast  erinevatel käsitöökursustel Eesti Käsitööliidu ja Rahvakunstiklubi juures (viltimine, tikkimine, kudumine, nõeltehnika, kõladega kudumine, kalligraafia).

Viltimine

2005 aastast olen tegelenud viltimisega, õppides seda alguses L. Kallami ja  L. Tomasbergi, R. Krausi, Liz Clay, Isabella Fiveli ja Outi Suihko käe all. Hiljem täiendasin ennast Gotlandil Rahvusvahelisel Villasümpoosiumil ja interneti koolitusi vaadates.

2014. aastal asutasin firma Saare vilt OÜ.

Rahvuslik käsitöö

Mind huvitab väga rahvuslik käsitöö; olen uurinud, õppinud ja ise teinud rahvuslikke tikandeid, nii muhu, arhailist, lihula, kui ka põhja-eesti tikandit. Tikandit ja viltimist olen ka omavahel kombineerinud. Kuna elan aastast 2003 Saaremaal, siis olen kasutanud palju Saaremaa tikandeid, asetades neid tänapäevastele tarbeesemetele (nt: tanu tikand sõba äärtesse jne).

Olen ka käsitööõpetaja – juhendan Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu juures viltimise ja tikkimise õppegruppe ning korraldan rahvuslike käsitöötehnikate koolitusi Saaremaal.

Rahvariided

2014 – 2016. aastatel korraldsin Saaremaal rahvariiete valmistamise koolituse, mille ka ise lõpetasin valmistades Karja khk naise rahvariidekomplketi. Peale selle koolituse lõpetamist tundsin et just nüüd on mul vaja minna õppima. Astusin Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiasse pärandtehnoloogia magistriõpingutele ja lõpetasin need 2018. aastal uurimustööga paikkondliku
rahvariidenõuandekeskuse tööpõhimõtetest. Ja peale lõpetamist asutasin koostöös Saaremaa muuseumiga Saaremaa rahvariidenõuandekoja. Ja alustasin ka saaremaa rahvariiete valmistamisega tellimuse peale.

Raamatud

2013 aasta novembris ilmus minu vilditeemaline raamat “Vilditud villaehted”, milles on üksikasjalikud õpetused 13 komplekti (käekoti, kaelaehte, prossi ja käevõru) tegemiseks. 2015 aastal ilmus teine raamat “Moodsad tikandid”.

Looming

Minu looming  on rõõmus ja värviline, mõeldud inimesele, kes soovib välja paista üleüldisest massist ja hallusest. Inimesele, kellele meeldib, kui möödujate pilgud kadedusega temal peatuvad. Minu tooted on mõeldud käsitööaustajale, kes hindab looduslikke materjale, – lambavill, lina, puuvill ja siid.